ابزار

بهترین ابزار قلاویز کاری

فرایند قلاویز کاری

در انتخاب بهترین ابزار برای فرایند قلاویز کاری باید به کیفیت قطعات زیر توجه داشت:

  • قلاويز و اندازه پيچ ها
  • قلاویزهای دستی
  • قلاويزهاي ماشيني
  • کارایی قلاويز
  • قلاويزهاي چپ تراش
  • دسته قلاويزها

ابزار قلاویز

قلاویز جزو ابزارهایی است  که با هدف ايجاد رزوه داخلي به کار برده می شود و در آن یک سوراخ با قطر كمي بيشتر از قطر رزوه در قطعه به وجود می‌آورد.

به وجود آوردن این سوراخ  با مته كاري، سوراخ تراشي يا ريخته گري هم امکان پذیر است. اغلب برای به جود آوردن سوراخ‎هاي كوچك، قلاويز‎هاي يكپارچه کاربردی تر هستند.

قلاويزهاي يكپارچه

اين قلاويز‎ها  پيچ‎هايي  هستند كه برای  ايجاد لبه تراش، چهار شیار  در آنها درست شده است و از جنس فولاد كربن دار يا فولاد ابزار تندبر درست شده اند.

امکان دارد شیارهای آن  مستقيم، مارپيچ، حلزوني و يا لبه حلزوني باشند. این ابزار  کمک می کند که براده  ها را خودش کنار بزند و دندانه هایی را در محیط داخلی استوانه ها درست کند.

روي قلاويز  پیچ‌ها به صورت ممتد نیستند. زیرا  که در امتداد طولي قلاويزها 3 یا 4 شيار وجود دارد که  فرمی شکل هستند  و به وسيله ماشين‎هاي فرز تراشيده شده اند که باعث می‌شود دندانه هایی را روی قلاویز ايجاد کند.

دنباله قلاويز‎ها 4 پهلو هستند و در انتهای بعضی قلاويزها سوراخ كوچك است که هنگامی کار با قلاویز از آن استفاده می‌کنند.

 

قلاويز و اندازه پيچ ها

قلاويز‎ها 2، 3 یا 4 شیاردارند  که اندازه برخی از قلاويز طبق اندازه پيچ‎ها  درست شده اند و مورد استفاده قرار مي گيرند.

پيچ‎هاي ماشيني را طبق شماره های تعیین مي كنند. بزرگترين پيچ دارای سایز كمتر يا برابر يك چهارم اينچ قطر است.

شماره پيچ‎ها طبق پيچ‎ هاي يكنواخت ملي دنده ریز  و دنده درشت تولید مي شوند.

انواع دیگر قلاویز  که در صنعت مورد استفاده های زیادی هستند شامل قلاويزهاي ماشيني می شوند.

قلاویز ماشینی

این قلاویزها  سري دوتایي و يا تكي دارند  و برای بستن به ماشين تراش يا ماشين مته  استفاده می‌شوند. قلاویزهای ماشینی به شکل استوانه های بلنید هستند و  انتها ی آن چهار گوش است و يا دو طرف آن زبانه دارد.

 

قلاويزهاي مخصوص مهره تراش

قلاويز‎های مخصوص مهره تراش به شکل تكي درست شده ‌اند و براي تراش پيچ هاي داخلي كوتاه درست شده‌اند که در يك مرحله عمل پيچ تراشي کامل می‏گردد.

 

قلاويزهاي چپ تراش

در بعضی موارد احتیاج است که پيچ و مهره، چپ گرد درست شود. اگر خواسته باشید که  پيچ و مهره بوسيله حديده و قلاويز درست  شوند، باید از حديده چپ گرد استفاده شود  كه دندانه ‎ها و اندازه پيچ هر دو یکی هستند و  تفاوت آنها در شروع پيچش است. به اين ترتيب اولي به سمت راست در گردش است و دومي به سمت چپ در گردش است تا مهره سفت و محکم شود.

 

دسته قلاويزها

برای  استفاده از قلاویزها  باید از دسته قلاویز استفاده کنید. البته با توجه کردن به موقعيت و مكان انجام  قلاويز كاري.

دسته قلاویز ممکن است  به شکل T شکل باشد. اين مدل دسته قلاويز از يك پيچ و مهره درست می شوند   و مهره آن  شكاف هايي دارد  كه با  آن فك‎ها  به هم نزديك می‌شوند و يا از هم دور می شوند.

بخاطر وجود  این مدل  دسته، قلاويزها تا اندازه ای مقاوم می‏شوند و بعد می توان به راحتی و با اطمینان خاطر قلاویز کاری را انجام داد. برای قلاویز کاری خوب بهتر است که  در هنگام  کار با قلاویز، گرد و خاك و گريس را از اطراف برطرف کنیم و همچنین  پيچ و مهره آن را روغن کاری کنیم. این کار برای انجام یک قلاویزکاری مناسب مفید و ضروری است. قلاویزکاری در فضای باز را می توان با قلاویز دسته T انجام داد.

دستگاه قلاويز زني به وسيله ماشين مته

فرایند قلاویز کاری  با ماشین مته که دارای دنباله مخروطي هست به داخل محور اصلي مته بصورت اتوماتیک سفت و محکم مي گردد و دنباله آن شبیه مخروط مُرس است. محور اصلي قلاويزگير  را يك استوانه تو خالي تشكيل داده است كه قلاويز در داخل آن است و از بيرون به وسیله یک پیچ محکم می شود و دستگاه را در داخل محور اصلي  سفت و محکم نگه می‌دارد و قلاويز را با کار مورد نظر تنظیم می کند. سرعت محور اصلي باید با دور كم انجام شود.

 

انتخاب مته براي قلاويز كاري

برای فرایند  قلاویز کاری باید یک مته مناسب را انتخاب کنید پس دقت و توجه در انتخاب صحيح مته از نظر اندازه، اهمیت دارد.

زیرا  قطعه مورد نظر قبل از شروع قلاویز کاری باید سوراخ شود. و دقت کنید که قطر سوراخ کننده می‌بایست از قطر قلاويز کمتر باشد.  اگر قطر سوراخ كوچك باشد، قلاويز در داخل كارگير می‌کند و امکان آسیب به دستگاه وجود خواهد داشت.

اگر اندازه  سوراخ بزرگ ترباشد،  باز هم مشکل به وجود می‌آید یعنی دندانه‎هاي پيچ در داخل كار كامل نمی شود و باعث می شود که پيچ و مهره بسيار لق شوند.

پس هنگام  قلاویز کاری مته مناسب را انتخاب کنیم و بهتر است که به جدول منبع  توجه کنیم و مته مناسب را برای قلاویز کاری انتخاب کنیم، زیرا توجه نکردن به سایز مته باعث باعث بروز مشکل شده و همچنین باعث می شود مته کوچک یا بزرگ باشد.

 

روغنكاري

هنگام قلاويزكاري، باید  تمامی فلزات آهني و غير آهني و يا انواع فولاد، روغنكاري گردند.  با این کار سرعت کار بالا می‌رود و باعث افزایش طول عمر قطعات می‌شود.  اگر روغن کاری رو انجام ندهید باعث می شود هنگام کار کردن قطعه شکسته شود.

 

روش قلاويز كاري

فرایند قلاویز کاری به این صورت است که  ابتدا كار را به گيره روميزي محكم کنید و قطعه كار را كاملا بطور عمودي قرار دهید. سپس  كار را بطور صحيح در داخل گيره قلاويز قرار داده و انتهاي چهارگوش آن را در دسته قلاويز بگذارید و آن را محكم ببندید. دسته قلاويز به شکل T  فشنگي را در قلاویز کاری کوچک مورد استفاده قرار می‌دهند. و در قلاويز‎هاي بزرگ از دسته قلاويز متغير استفاده می‌شود. باید دقت کنید که در استفاده از هردو  مدل قلاویز، دسته قلاویز حتما  سفت و محکم بسته شود.

گاهی هنگام فرایند قلاویز کاری ممکن قطعه در داخل کار شکسته شود این مشکل بخاطر بی احتیاطی در بستن دسته قلاویز  به وجود می‌آید. و برای دراوردن قطعه باید بادقت آن را به وسیله چکش از دستگاه خارج کرد.در سایت راندمان صنعت امکان خرید ابزار قلاویز کاری را با بالاترین کیفیت از تولیدکنندگان معتبر برای شما فراهم آورده ایم.

منبع

https://en.wikipedia.org/wiki/Reamer#:~:text=A%20reamer%20is%20a%20type%20of%20rotary%20cutting%20tool%20used%20in%20metalworking.&text=The%20process%20of%20enlarging%20the,milling%20machine%20or%20drill%20press.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.