ابزار

تفاوت قلاویز دستی و ماشینی در چیست؟

قلاویز ماشینی

قلاویز کاری به عملیاتی گفته می شود که طی آن مهره هایی در سطح داخلی یک استوانه ایجاد شده و شیارهای مرکزی واحدی برای حرکت پیچ روی آن ایجاد می شود. در واقع قلاویز کاری همان نوعی پیچ تراشی یا رزوه کاری است که توسط شیارهای ایجاد شده در استوانه های ته باز و ته بسته ، با هر قطر و طولی امکان چرخش پیچ روی آن را فراهم می کند و سپس با قرارگیری فشرده دو قطعه در کنار هم عملیات مونتاژ و اتصال قطعات انجتم می شود. گاها این نوع اتصال با عملیات جوشکاری دو فلز به دست می آید و در مواردی توسط چسب ، میخ و پرچ دو قطعه چوبی به هم پرچ می شوند. با این حال انچه باید توجه داشته باشیداین است که دو قطعه را به وسیله پیچ و مهره از هم باز کنید. لذا به کارگیری پیچ و مهره مربوط به صنعت یا ابعاد خاصی نیست، بنابراین این محصول مصرفی را می توان در ساختار سازه یک ساختمان بلند یا در یک ساعت ظریف یافت.

قلاویز ماشینی

قلاویز ماشینی

اگرچه ماحصل قلاویز کاری دستی نیز تا حد زیادی به حصول اهداف مورد نظر ما ختم می گردد ، اما با حساسیت بیشتر کار و در جایی که به عنوان مثال جان انسان در گرو عملکرد مطلوب پیچ و مهره می باشد ، استفاده از این فن دارای ریسک زیادی خواهد بود . همین عامل دلیلیست تا انواع قلاویز ماشینی پای به عرصه گذاشته و با انجام برخی امور که آدمی از انجامش عاجز است ، بازدهی بالاتری در کار بوجود آورد .

تفاوت های قلاویز ماشینی با قلاویز دستی به صورن دقیق تر

اگرچه نتیجه کار با قلاویز ماشینی با قلاویز دست یکسان است اما از نظر ایمنی با هم تفاوت دارند. این تفاوت ها شامل موارد زیر ی گردند:

 • ایمنی

در اماکنی که کار با ابزارآلاات می تواند خطر جانی برای انسان ها داشته باشد، قلاویز ماشینی نسبت به فلاویز دستی ارجحیت دارد.

 • تولید در تیراژ بالا

برای کار و تولید انبوه غالبا قلاویز ماشینی مناسب تر است و سرعت بیشتری دارد.

 • کیفیت کار

همه نیک می دانیم که در کل کار کرد با ماشین از نظر کیفیت خیلی با کار با دست تفاوت دارد. لذا کار با قلاویز ماشینی منجر به کیفیت بیشتر نسبت به نوع دستی می شود. در کارهای حساس بهتر است به جای ریسک کار کردن با قلایز دستی یک قلاویز ماشینی تهیه نمائید.

قلاویز ماشینی

قلاویز ماشینی

 

انواع  قلایز ماشینی

قلاویز ماشینی از آن دسته قلاویزهایی است که روی دستگاه تراشکاری یا مته نصب گردیده و عملیات قلاویز کاری را طبق برنامه ای که به آن داده شده اجرا می کنند. در اینجا قلاویز کاری فقط یک مرتبه بر اساس میزان بار اعمال شده به آن صورت می گیرد. برای قلاویز کاری با قلاویز ماشینیاغلب از ابزارهایی از جنس فولاد تندبر استفاده می شود که عملیات براده برداری، تخلیه براده ها و روغن کاری داخل قطعه را بر عهده دارند. این قطعه با داشتن دسته ای بلند و ته مربعی شکل در دو مدل ساده و مارپیچی طراحی و ساخته می شود.

 

اگرچه فلاویز ماشینی هم مثل اکثر محصولات دست ساز توسط تولید کننده گان مختلفی در کل دنیا تولید می شود اما در اصل می توان مدل های سری Guhring و Fette تولید کشور آلمان را با عنوان انواع قلاویز ماشینی تهیه نمود.

 

مدل های قلاویز ماشینی

انواع مدل های آن به قرار زیر است:

 

 • UNFمخفف Unified Fine UNEF که مهره های ظریف و ریز می زند.
 • BSWمخفف British Standard Whit
 • TRمخفف Tool Release
 • BSP مخفف British Standard Pipe
 • UNCمخفف Unified Coarse
 • BA British Association

 

ادامه خاطر نشان می سازد که طبقه بندی بالا در واقع زیر مجموعه هایی از استانداردهای UTS (Unified Thread Standard) ، BSP (British Standard Pipe) و دیگر استانداردهای معروف دنیاست که بیانگر اندازه ها و زوایای صحیح قطعات صنعتی می باشد. بدین ترتیب این استانداردها درقالب جداول و فرمول های تعیین شده ای ارائه می گردند و حاوی اطلاعاتی در مورد نمایندگی خرید و فروش مته و اپراتور برای تعیین ابزار مناسب کار مصرف کننده است که هم به او و هم به تولید کننده قلاویز برای تولید محصولاتش کمک می کند.

قلاویز ماشینی

قلاویز ماشینی

یکی دیگر از تفاوت های قلاویز دستی و ماشینی در این است که قلاویز های سه‌ تایی یا دستی امروزه بیش از قلاویزهای ماشینی به کار می روند. اگر قبلا هم با قلاویز کار کرده اید به خوبی می دانید که عملیات قلاویز کردن در سه مرحله انجام می شود. سه مرحله مورد نظر شامل موارد زیر می شود:

 • اولا با قلاویز پیش رو کمی براده برداشته می شود و اولن رزوها برش می خورند.
 • دوم مقدار بیشتری براده توسط قلاویز برداشته شده و رزوه ها را بیشتر شکل می دهد.
 • با به کار گیری قلاویز پس رو، نهایتا براده برداری نهایی انجام شده و سوراخ ایجاد شده بسته می شود.

 

در عوض در قلاویز‌های ماشینی که قلاویز‌های تکی هم نامیده می شوند به علت شکل ساختار آنها نیازی به رزوه کاری در چند مرحله نیست. در آنها فقط طی یک مرحله قلاویز کاری صورت می گیرد و از همین رو در زمان و هزینه بسیار بیشتر از قلاویزهای دستی صرفه جویی می کند.

دقیقا به همین علت است که آنها را قلاویز ماشینی می نامند زیرا به راحتی می توانید آن را روی هر دستگاهی نصب نمایید و کار کردن با آنها سریع، کم هزینه و ساده است.اگر به دنبال خرید قلاویز ماشینی با ویژگی های استاندارد و قیمت مناسب هستید می توانید از سایت راندمان صنعت، خرید انواع فرز انگشتی را با بهترین کیفیت انجام دهید.

 

 

منبع

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Reamer#:~:text=A%20reamer%20is%20a%20type%20of%20rotary%20cutting%20tool%20used%20in%20metalworking.&text=The%20process%20of%20enlarging%20the,milling%20machine%20or%20drill%20press.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.