ابزار

کلت فشنگی چیست و چه کاربردی دارد؟

کولت فشنگی

کلت فشنگی یکی از دقیق ترین ابزارهای مورد نیاز برای سوار کردن قطعات بر روی ماشین تراش و یا ثابت نگه داشتن ابزار در دستگاه فرز می باشد .کلت ها یا کلت فشنگی عمدتاً برای نگهداری استوک میله ها به خصوص در اندازه های کوچکتر استفاده می شوند. کلت یک پوشش فولادی دایره‌ای است که دارای سه یا چهار شکاف با فواصل مساوی است که قسمت بیشتری از طول آن را گسترش می‌دهد.

یکی از کلت های فشنگی کلت های فشنگی فنری می باشد که دارای یک بوش فلزی نازک با یک سوراخ ماشین کاری شده دقیق روی سطح خارجی مخروطی می باشد. این شکاف ها حالت فنری را به کولت های فشنگی می دهند. به همین دلیل است که کلت ها را به عنوان کلت های فنری نیز می شناسند. دماغه کلت ضخیم تر می شود تا دنده ها را تشکیل دهد. سطح بیرونی دماغه در سوراخ مخروطی هود قرار می گیرد. داخل کلت با توجه به شکل کار مورد نظر ساخته می شود. کلت ها به دلیل سرعت عمل و تنظیم دقیق بسیار مناسب تر از چاک خود مرکز در کارهای تولید انبوه هستند. می توان به صورت دستی یا برقی با کلت کار کرد.

کلت فشنگی از یک گیره فشنگی فنری و یک فشنگی تشکیل شده که به منظور ایمن سازی و سوار کردن فشنگی بر روی ماشین تراش به هم متصل می شوند.

 

کلت فشنگی چه کاربردی دارد؟

کلت فشنگی وسیله ای برای نگه داشتن ابزارها از سایز ۲ میلیمتر الی ۲۰ میلیمتر است. کلت با اعمال فشار یکنواخت برای نگه داشتن قطعاتی مانند قطعات صنعتی و تیغه فرز به کار می روند. از آنجایی که مهره کلت دارای گام پیچ ریز است می تواند فشاری که برای محکم شدن و جمع کردن کلت مورد نیاز است وارد کند. بدین صورت نیروی مورد نیاز به طور یکارچه بر تیغه یا قطعه اعمال می شود تا فشنگی کاملا بسته شود. اغلب کلت های فشنگی فولادی هستند.

از جمله بهترین کاربردهای کولت فشنگی اتصال ابزارهای استوانه ای مثل مته، کف تراش، فرز، و سایر ابزارهای مورد نیاز برای دستگاه تراش می باشد. کلت فشنگی در همه دستگاه های ماشین کاری به کار می رود. بعضی مدل های کولت فشنگی همچنین دارای ویژگی خنک کنندگی است بدین وسیله کانال هایی در کلت ایجاد شده که به وسیله گردش آب در آنها باعث خنک شدن و کم شدن دمای کلت می گردد.

 

از جمله مهم ترین کاربردهای کلت فشنگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ابزاری برای نگه داشتن فرزها
 • ابزاری برای نگه داشتن مته ها
 • ابزاری برای نگه داشتن قلاویزها

 

 

انواع  کلت فشنگی

قبلا کلت های فشنگی تنها د دو مدل در بازار عرضه می شدند، در حالیکه امروزه انواع و اقسام کولت فشنکی مختلفی وجود دارد. کولت های فشنگی بر اساس روش هایی که برای بستن دنده ها روی کار استفاده می شوند طبقه بندی می شوند.

انواع کولت

 • C Type
 • TG  C Collet  U2 COLLET
 • ER
 • OZ 25

 

انواع مدل های کلت فشنگی

 

کلت فشنگی چیست

قابلیت های کلت های فشنگی مختلف

قابلیت های کلت های مختلف در لیست زیر آمده است.

 • قابلیت نگهداری از سایز ۰.۵ الی ۵ میلیمتر – ER 08
 • قابلیت نگهداری از سایز ۰.۵ الی ۹.۵ میلیمتر – ER 11
 • قابلیت نگهداری از سایز ۱.۰۰ الی ۱۳ میلیمتر – ER 16
 • قابلیت نگهداری از سایز ۱.۰۰ الی ۱۶ میلیمتر – ER 20
 • قابلیت نگهداری از سایز ۲.۰۰ الی ۲۰ میلیمتر – ER 25
 • قابلیت نگهداری از سای ۳.۰۰ الی ۲۶ میلیمتر – ER 32
 • قابلیت نگهداری از سایز ۱۰ الی ۳۴ میلیمتر- ER 40

کولت فشنگی فشارکی

کلت فشنگی فشارکی در شکل بالا نشان داده شده است. در این نوع، مخروط دماغه کلت و هود به سمت راست همگرا می شوند. برای گرفتن کار، قسمت مخروطی فنر کلت به داخل مخروطی جفت گیری هود فشار داده می شود. هنگامی که کلت برای گرفتن فشار داده می شود، میله کمی به سمت بیرون هل داده می شود. اگر میله به یک میله توقف نصب شده روی جک مجهز شود، این حرکت جزئی میله به سمت بیرون  به طوردقیق طول کلت را برای ماشین کاری تنظیم می کند.

چاک کلت بسته

نوع دیگر چاک کولت، کلت فشنگی نوع بسته است. برای قرارگیری دقیق میله، هر دو فشار به بیرون و کشش در نوع کلت، به دلیل حرکت میله همراه با کلت در حین گرفتن، خطا دارند. این مشکل با استفاده از کلت ثابت روی میله برطرف می شود.

در این نوع، مخروطی دماغه کلت به سمت چپ همگرا می شود. یک درب کشویی بین کلت و هود قرار می گیرد. این دریچه کشویی دارای یک لبه مخروطی است که بر روی مخروط دماغه کلت قرار می گیرد. برای گرفتن کار، این درب کشویی به سمت راست فشار داده می شود و این باعث می شود که کلت بسته شود و میله را بگیرد. از حرکت انتهایی کلت با توقف شانه جلوگیری می شود.

جمع بندی

کیفیت و جنس کولت فشنگی در عملکرد صحیح آن، نقش بسزایی دارد. انواع کلت فشنگی با بهترین قیمت و جنس مرغوب را می توانید از سایت راندمان صنعت خریداری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.