ابزار

فرز انگشتی کارباید چیست ؟

فرز انگشتی کارباید

فرز انگشتی الماس یکی از انواع دستگاه های فرز برش می باشد برشی که در کاربردهای برش های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. فرز انگشتی کارباید قابلیت برش در همه جهات را دارند هرچند بعضی از این دستگاه ها نمی توانند برش های محری ایجاد کنند. فرز انگشتی الماس کاربید در ماشین کاری فولادها، آلیاژهای با دمای بالا، چدن و سایر مواد غیر آهنی به کار می روند.  فرز انگشتی الماس (کارباید) باعث سرعت بخشیدن به عملیات ماشین کاری گشته و پوشش دهی بهتری برای قطعات فلزی ایجاد می کند.

فرز انگشتی الماس (کارباید) از جمله دستگاه های بسیار پرمصرف در انواع صنایع است که با در نظر داشتن کاربردی که دارند در برندها و مارک های متنوعی تولید شده و به بازار عرضه می گردند. از انجایی که فرز انگشتی الماس کاربردهای متفاوتی دارند در انواع مختلفی تولید شده و غالبا برای مار روی انواع پلاستیک، فلز و صنایع چوبی به کار می روند.

فرز انگشتی الماس (کارباید) در وافع نوعی وسیله برقی مورد استفاده برای منبت کاری، قالب سازی و ظریف کاری نجاری می باشد. فرز انگشتی الماس شامل موتوری کوچک و چندین چرخ دنده برای چرخاندن شفت می شود. زمانی که قصد خرید این دستگاه را دارید همیشه سرعت دستگاه را در نظر بگیرید. سرعت فرز انگشتی الماس با تعداد دور آن در دقیقه تعیین می گردد و ممکن است سرعتی برابر با 30000 دور طی یک دقیقه داشته باشد.پارامتر دیگری که باید علاوه بر توان دستگاه و اندازه کولت فرز انگشتی مد نظر قرار دهید ، سرعت دستگاه است.

معایب و مزایای فرز انگشتی الماس

از جمله  معایب فرز انگشتی الماس قیمت بیشتر آن نسبت به دیگر مواد معمولی تر می باشد. ابزار فرز انگشتی الماس (کارباید) معمولا شکننده می باشد . برای جبران نمودن این مساله سر برش کاربیدمعمولا به شکل یک درج کوچک برای ابزاری با سر بزرگتر می باشد که دسته آن از دیگر مواد مانند فولاد ابزار کربنی تشکیل شده است. بیشتر فرز انگشتی الماس ها از جنس فولاد ابزار کربنی می باشد. به همین دلیل این امتیاز استفاده از فرز انگشتی الماس باعث کاهش هزیته برش  و خیلی لز ابزارهای فرز انگشتی الماسی باشد.

 

موارد استفاده فرز انگشتی الماس

برخی از موارد استفاده فرز انگشتی الماس (کارباید) در کارهایی مانند حکاکی، طراحی، سوراخکاری،  و شیارکاری می باشد. دیگر کاربردهای فرز انگشتی الماس (کارباید) عبارتند از:

 • خلاص شدن از شر زنگارها
 • تعمیر خودرو
 • فلز کاری
 • استفاده در هنرهای چوبی
 • صنایع تولید مبل

انواع فرزانگشتی

فرز انگشتی دارای دو مدل می اشد. مدل اول مدل گلو بلند و مدل دوم مدل گلو کوتاه است که هر کدام موارد استفاده خاص خود را دارد در امکانی که دسترسی دشواری دارندفرز انگشتی گلوبلند مورد نیاز است. و در کارهای ظریف مدل های مینیاتوری مورد نیاز است. در نتیجه انواع فرز انگشتی شامل موارد زیر می شود:

 • فرزانگشتی کارباید تک پر
 • فرز انگشتی الماس دو پر تیغ مستقیم
 • فرز انگشتی کارباید ۳پر مارپیچ تند
 • فرز انگشتی الماس میکرو گرین
 • فرزانگشتی کارباید

–        فرز انگشتی کارباید بالنویز

 • فرز انگشتی کارباید ۲پر و ۴ پر و ۶ پر مارپیچ ۱۵درجه

 

تولید فرز انگشتی تمام الماس (Carbide Endmil)

شرکت YG-1 فرز انگشتی های کارباید یا تمام الماس با قطرها و طول های متفاوت (استاندارد، نیمه بلند، بلند، فوق بلند) و درهمه انواع مدل ها با کم ترین قیمت و بهترین کیفیت را تولید می کند.

 

 جنس فرز انگشتی کارباید

فرز انگشتی در جنس های گوناگونی از الماس، جنس کبالت (5% کبالت و 8% کبالت) گرفته تا جنس HSSE، HSS تولید می شود.

فرز انگشتی الماس روکش دار (روکش نانو، روکش خرمایی، روکش الماس)و بدون روکش با سختی گرید 45HRC  ، 55HRC،    65HRC عرضه می گردد. اگر از فرز انگشتی الماس برای فلزات سخت بسته به  نیاز مصرف کننده استفاده می گردد یهتر است از فرز انگشتی جنس کبالت  HSS و HSSE استفاده کنید.

خرید فرز انگشتی کارباید

از آنجایی که فرز انگشتی موارد استفاده متنوعی دارند، پیدا کردن دستگاهی که مناسب کار شما باشد کار آسانی نیست. در صورتی که برای خرید دستگاه به اندازه کافی دقت نکنید، سر انجام دستگاه شما کارایی مورد نیاز را نخواهد داشت. یکی دیگر از مواردی که باید هنگام خرید مد نظر قرار دهید سطح مقاومت دستگاه فرز انگشتی الماس است زیرا مدل های ارزان قیمت استقامت زیادی ندارند. همچنین وزن دستگاه را  در نظر گیرید. سعی کنید بر اساس نوع استفاده ای که از دستگاه دارید و یا تعداد دفعات استفاده از آن کم وزن ترین فرز انگشتی را انتخاب نمائید. سایز و ابعاد دستگاه (گلو بلند یا گلو کوتاه)هم به مورد استفاده دستگاه شما بستگی دارد.

یکی از ویژگی های مهم فرز انگشتی، قدرت بالای گرفتن ابزار می باشد. قیمت دستگاه و هزینه ای که قصد دارید برای خرید فرز انگشتی بپردازید نیز پارامترهای مهمی هستند. به یاد داشته باشید که همیشه خرید گران ترین وسیله به معنای بهترین گزینه نیست هرچند که مدل های ارزان تر هم مشکلات خود را دارند. در سایت راندمان صنعت امکان خرید انواع فرز انگشتی کارباید را با بالاترین کیفیت از تولیدکنندگان معتبر برای شما فراهم آورده ایم.

 

منبع

http://www.carbidedepot.com/HIGH-PERFORMANCE-C4241.aspx

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.