ابزار

فرز انگشتی HSS coچه ویژگی هایی دارد؟

فرز انگشتی HSS

فرز انگشتی HSS CO به علت وجود کبالت در ساختار خود دارای ویژگی های منحصر به فردی است. CO مخفف کبالت است، افزودنی که مقاومت بیشتری در برابر حرارت و سایش ایجاد می‌کند و این قطعات را برای کاربردهای سخت‌تر مناسب می‌کند.

 

تفاوت بین HSS و کبالت چیست؟

فرز انگشتی های HSS co کبالت فوق العاده قوی هستند. آنها را می توان با سرعت های بسیار بالاتر از مته های استاندارد HSS استفاده کرد. توانایی تحمل گرما به این معنی است که بخش های کبالت برای مدت طولانی بدون خنک شدن یا نیاز به مایع برش کار می کنند. آنها اغلب برای برش مواد سخت شده و ساینده استفاده می شوند.

 

فرز انگشتی HSS مخفف فولاد پرسرعت است. در واقع فولاد با سرعت بالا (HSS) یک ماده محبوب برای سوراخ کردن فولادهای نرم و همچنین چوب و پلاستیک است. IT یک راه حل اقتصادی برای اکثر برنامه های حفاری تعمیر و نگهداری است.

فولاد پرسرعت (HSS یا HS) زیر مجموعه ای از فولادهایی است که معمولاً به عنوان ابزار برش در تیغه های اره برقی و مته ها استفاده می شود. این ابزار نسبت به ابزارهای قدیمی فولادی با کربن بالا که به طور گسترده در دهه 1940 مورد استفاده قرار می‌گرفتند، برتری دارد زیرا می‌تواند دماهای بالاتر را بدون از دست دادن حالت (سختی) خود تحمل کند.

فرز انگشتی

کاربرد های فرز انگشتی HSS CO

فرز انگشتی HSS، بسیار مقاوم هستند و به ‌ویژه برای سوراخ‌کاری در سطوح فلزی طراحی شده ‌اند، زیرا در برابر گرمای تولید شده از سرعت بالا بسیار مقاوم‌ تر هستند.

 

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که آیا HSS می تواند فولاد ضد زنگ را برش دهد؟ ابزارهای فولادی با سرعت بالا را می‌توان روی فولاد ضد زنگ استفاده کرد، اما فرز انگشتی ‌های کوتاه‌ تر مؤثرتر هستند زیرا کمتر امکان  انحراف پیدا کردن دارند. بهترین فرز انگشتی  co HSS برای فولاد ضد زنگ با تنگستن یا مولیبدن آلیاژ می شوند.

 

اساساً فرز انگشتی  یک ابزار تخصصی است که برای حفاری استفاده می شود. همانند اره چوب، کاتر فقط در محیط اطراف در برابر مته پیچشی استاندارد که کل سوراخ را برش می‌دهد، برش ایجاد می کند.

 

فرز انگشتی های هسته ای در اندازه های مختلف و در چندین ساختار مختلف برای کاربردهای مختلف به عنوان مثال فولاد پرسرعت (HSS) و نوک کاربید تنگستن (TCT) استفاده می شوند.

 

فرز انگشتی های هسته TCT از مواد تنگستن کاربید در سر خود ساخته شده اند. کاربید تنگستن یک ماده بسیار سخت است و قرار است یکی از سخت ترین مواد ساخته شده توسط بشر باشد. مته‌های هسته‌ای TCT معمولاً گران‌تر از مته‌های هسته‌ای HSS هستند و هنگامی که فرز انگشتی هسته‌ای TCT آسیب می‌بیند، اغلب باید دور انداخته شود، زیرا  نمی‌توان آن را  مانند مته‌های هسته‌ای HSS به راحتی تیز کرد.

 

فرز انگشتی کبالت HSS دارای 5 تا 8 درصد کبالت در HSS هستند. افزودن کبالت مقاومت حرارتی را افزایش می دهد و می تواند سختی را تا 67 راکول بدهد. (HSS استاندارد دارای سختی Rockwell 63-65 است). درصد بالای کبالت در HSS باعث می شود که آن را سریعتر، قوی تر و بادوام تر کند.

 

فرز انگشتی کبالت HSS CO برای مته کاری موادی مانند فولاد سازه ای، فولاد ضد زنگ، چدن و ​​غیره استفاده می شوند و تفاوت این مته ها با مته های TCT در این است که می توان آنها را به راحتی دوباره آسیاب کرد یا زمانی که کند شدند، آنها را بر روی ماشین چاقو تیز کن تیز کرد، در حالی که از نظر فنی، یک TCT همچنین می تواند دوباره تیز شود، اما این فرآیند دشوار و پر هزینه است و همیشه یک برنامه کاربردی نیست.

 

فرز انگشتی های کبالت یک مته ترجیحی برای مواد سخت تر مانند فولاد ضد زنگ هستند. دلیل اصلی این امر این است که آنها سفتی و سختی را در دمای بالاتر از فرز انگشتی های HSS نگه می دارند.

نکاتی برای کار با فرز انگشتی HSS

 

همیشه از مایع خنک کننده استفاده کنید. استفاده صحیح از مایع خنک کننده برای دوام خوب ابزار برش و عملکرد مته ضروری است. بسیاری از مته های مغناطیسی مجهز به سیستم خنک کننده تغذیه گرانشی هستند، در حالی که سایر مته ها دارای مخازن خنک کننده داخلی هستند. مایع خنک‌کننده برای برش‌های حلقوی باید دارای روان‌کاری بالا و ویسکوزیته کم باشد.

 

اگر مته مجهز به سیستم خنک کننده از طریق خود ابزار نیست، هرگز نباید مایع خنک کننده را فقط روی کاتر بپاشید زیرا در حین سوراخ کردن به جای اینکه به دندانه های برش در جایی که لازم است برسد، فقط می چرخد. در این مثال، یک روغن چسب خوب که روی دندانه های برش قرار می گیرد، این کار را انجام می دهد. روان کننده چوب یک ماده مومی شکل است که به دندانه های ابزار برش می چسبد.

 

 

برای حفاری عمیق، یک سیستم خنک کننده تحت فشار بهترین عملکرد را دارد و به افزایش طول عمر ابزار کمک می کند. خشک کردن دستگاه برش گرمای بیش از حد ایجاد می کند، عمر ابزار را کوتاه می کند و احتمالاً منجر به ایجاد سوراخ پایین می شود.

 

از پیلوت استفاده کنید پیلوت ها از مرکز کاتر عبور می کنند. در حین ایجاد سوراخ، آنها به سمت بالا می‌روند. پیلوت ها مدت زمان زیادی دوام می آورند و می توان آنها را  همراه با چند سایز کاتر استفاده کرد.

 

استفاده از پیلوت به شما کمک می کند تا کاتر را در نقطه مرکزی سوراخ قرار دهید و مهمتر از آن، جریان مایع خنک کننده را به سمت دندانه های برش هدایت می کند و در نهایت به بیرون ریختن براده در انتهای برش نیز کمک می کند.

جمع بندی

فرز انگشتی، ابزاری بسیار مهم در تراشکار و فرز کاری است که باید از متریال مرغوب و با دقت بالایی ساخته شده باشد. اگر به دنبال خرید فرز انگشتی HSS با ویژگی های استاندارد و قیمت مناسب هستید می توانید از سایت راندمان صنعت، خرید انواع فرز انگشتی را با بهترین کیفیت انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.