ابزار

قیمت مته مرغک به چه عواملی بستگی دارد؟

مته مرغک

مته مرغک

مته مرغک ابزار مناسبی برای استفاده افرادی است که تمایل به استفاده دوگانه از ابزار دارند.  این نوع مته بسیار مفید امکان سوراخکاری و براده برداری با زاویه 60 درجه را به اپراتور می دهد. مته مرغک ها به شکل استوانه ای و در اندازه های گوناگونی تولید شده و بر اساس نوع کاربردی که دارند مورد استفاده در صنعت قرار می گیرند.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت انواع مته مرغک

قیمت انواع مته  تولیدی براساس نوع استفاده آنها در صنعت تعیین می گردد و برخی خدمات پس از فروش و پشتیبانی ارائه شده توسط تولید کننده در قیمت این نوع مته ها تاثیر گذار است. برخی از این عوامل شامل موارد زیر می شود:

  • قیمت مته مرغک با توجه به قیمت های درج شده روی محصول توسط کارشناسان و ارزیابان در حیطه ساخت و طراحی این نوع مته تعیین می شود.
  • یکی دیگر از عواملی که بر قیمت مته  تاثیر گذار است استانداردهای ساخت و تولید می باشد که تماما توسط تولید کننده رعایت شده اند.
  • مهم ترین عوامل تاثیر گذار در قیمت مته شامل سایز و اندازه و ابعاد مته می گردد. بدین معنا که با بزرگتر شدن سایز مته قیمت آن نیز افزایش می یابد.
  • جنس موادی که در ساخته مته به کار رفته است نیز بر قیمت مته مرغک تاثیر می گذارد.

 

مواد سازنده مته 

بر اساس نوع کاربردی که دارند موادی که در ساخت مته مرغک به کار می روند به چند دسته تقسیم می شوند:

  • فولاد کم‌ کربن
  • از ماده فولاد کم کربن برای سوراخ‌ کاری روی چوب استفاده می شود. مته ساخته شده از فولاد کم‌ کربن فاقد لبهٔ نگهدارندهبوده و در نتیجه نیازی نیست مرتب آن را تیز کنم. قیمت این نوع مته بسی بیش تر از قیمت مته هایی است که عمری طولانی دارند.

 

  • فولادی با کربن زیاد

این نوع مته از جنس فولادی با درصد بالای کربن ساخته شده و موجب بهتر شدن پوسته فولادی متـه می گردد.

به دلیل حرارت دهی و سخت کار کردن، مته های دارای درصد کربن بالا برای سوراخکاری روی چوب و فلزات به کار می روند. این نوع مته ها قابل اسنفاده برای سوراخ کاری روی سطوح فلزی و چوبی می باشند هرچند در برابر سایر موارد ضریب خطای کم تری در جریان عملیات سوراخ کاری دارند با این حال، دمای خیلی بالا موجب خمیری شدن آن و در نتیجه نرم شدن لبه‌های برش می گردد.

  • فولاد سرعت بالا (High speed Steel)

فولاد سرعت بالا نوعی دیگر از فولاد است که از مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییرات دمایی برخوردار است. این نوع مته مرغک ها قابل استفاده روی فلزات، چوب و سایر مواد بوده و در مواردی به کار می روند که به سرعت برش بالاتری احتیاج است.بکار گیری این نوع مته مرغک ها تا حد زیادی به جای سایر انواع مته جایگزین می شوئد.

  • فولاد آلیاژی کبالت (HSS cobalt)

در مته هایی که از این جنس می باشند نوعی از فولاد با مقدار زیادی کبالت استفاده شده است.

یکی از مهم ترین امتیازات این مته بی‌اثر بودن دما بر آن‌ها در دماهای بالا است. لذا این نوع مته ها به منظور سوراخ کاری بر سطوح مختلف من جمله فولادهای ضد زنگ (استاینلس استیل)می باشد.

مهم تربن مشکل و عیب فولاد آلیاژی کبالت شکننده بودن آن در مقابل (HSS)  است.

 

مته مرغک

مته مرغک

اصل یا تقلبی بودن مته مرغک

امروزه د همه ابزارها قطعات بی کیفیت و تقلبی در بازار موجود است، لذا در بازار تراشکاری نیز این قطعات کم نیستند.دستگاه تقلبی قیمتی بسیار پایین تر از دستگاه اصلی دارد. اغلب فروشندگان مشتریان را با قیمت پاین تر جذب ی کنند اما حواستان باشد که کیفیت را فدای قیمت نکنید. بهترین راه برای تشخیص اصل بودن دستگاه تان خرید این گونه ابزار آلات از نمایندگی های رسمی است تا پس از تست قطعه یا دستگاه آن را در اختیار شما بگذارند. قبل از همه چیز در خرید مته مرغک از کارایی دستگاه مطمن شوید.

 

کیفیت مته

همانطور که از قدیم گفته اند هر ارزانی حکمتی دارد. نمی توان انتظار داشت که همان کیفیت بالا را در خرید مته های ارزان داشته باشیم. با افزایش کیفیت قیمت مته مرغک نیز افزایش خواهد یافت. البته اگر تمایل دارید قیمت به صرفه تری بیابید آن را نمایندگی تهیه کنید.

کشور سازنده مته مرغک

این قطعه نیز مانند اکثر قطعات تراشکاری در کشور چین تولید می شود. البته این را هم بگوییم که کیفیت جنس چسینی آن دقیقا عین مدل های تولیدب کشورهای اروپایی یا کشور ژاپن است. کشور سازنده هم از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت مته مرغک است. مته های چینی بسی ارزان تر از مدل های اروپایی هستند.

 

خدمات پس از فروش و قیمت قطعات یدکی و مصرفی

عامل تاثیرگذار دیگر بر قیمت مته مرغک خدمات پس از فروش است که قیمت محصول را تحت تاثیر قرار می دهد. لذا قیمت محصول بسته به خدمات پس از فروش آن تغییر می کند. اگر قیمت کمتری بپردازید اما مته شما شامل خدمات پس از فروش نشود بی فایده است لذا هنگام خرید مته مرغک به این نکته توجه کنید.

 

نکاتی در مورد نگهداری از متـه‌ 

نگهداری شرط اول همه قطعات و ابزارهاست. این قطعه نیز از این قاعده مستثتی نیست. نگهداری صحیح باعث طولانی تر شدن عمر مته مرغک می شود. از نظر ایمنی نیز نگهداری از مته مرغک بسیار پر اهمیت است، زیرا  این قطعه آسیب دیده برای فرد خطرناک می باشد. اگر در خانه یا محل کار زیاد ا مته مرغک استفاده می کنید آن را نرتب و تمیز نگه دارید. در صورتی که مته آسیب دیده باشد یا کند شده باشد موچب اتلاف وقت و انرژی می شود و حتی ممکن است به شما آسیب بزند.لذا از یک تیزکننده خانگی برای تمیز نگه داشتن آن استفاده نمایید.

اغلب  این  مته در جعبه ای با فضای کافی  و بریده شده به شکل مته فروخته می شود. نگهداری مته در جعبه خودش مانع خراشیدگی و شکستگی می‌شود زیرا داخل جعبه هر قسمت برای یکبخش از ان متناسب با اندازه آن قطعه سازمان دهی شده است.امکان خرید انواع مته مرغک با کیفیت بالا و قیمت مناسب از سایت راندمان صنعت وجود دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.