ابزار

آشنایی با انواع ابزار تراش کاری

ابزار تراشکاری

برای انجام دادن یک تراشکاری خوب و با کیفیت از ابزار تراشکاری گوناگونی استفاده می شود که در مدل های مختلفی تولید می شوند. ذا اگر در حرفه تراشکاری مشغول به کار هستید لازم است آشنایی مختصری با ابزارهای تراشکاری و چگونگی اطمینان از کیفیت این ابزارها داشته باشید، زیرا یک انتخاب خوب به شما کمک می کند تا نتایج بهتری گرفته و کیفیت و ظرافت کار خود را حفظ کنید.

در این مقاله ما چند مورد از مهم ترین ابزارهای تراشکاری را به شما معرفی می‌کنیم.

 

 

 

 • تیغ فرز انگشتی Hss

 

ابزار تیغ های فرز انگشتی Hss یکی از ابزارهای بسیار مهم تراشکاری است. تیغ های فرز انگشتی Hss بیشتر برای براده ‌‌برداری و ماشین کاری بر روی فولاد های 45 راکول انجام می‌شود. البته این تیغ ها بر روی فلزات غیر آهنی، پلاستیک و چدن، فولاد های ضد زنگ، آلیاژهای آلمینیومی وگرافیت هم استفاده می شوند.

این فرز ها قابلیت خودشان را در ماشین کاری نشان داده است. این فرزها با فلوت 2،3،4، تایی و لبه های فرم دار و R دار با داشتن پوشش های مخصوص توانایی مقاومت در برابر سایش و خوردگی را دارند. این فرزها در شکل های سرکروی، تخت، بلند، کوتاه، و معمولی موجود هستند.

 

 • مولتی اسپیندل

مولتی اسپیندل هم از ابزارهای بسیار مفید تراشکاری است. مولتی اسپیندل دستگاهی است که قابلیت سوراخ کاری یا قلاویز کاری و ایجاد چند سوراخ در یک قطعه را دارد که می‌تواند همه آنها را در یک زمان انجام دهد.

همچنین می توان این دستگاه را روی انواع مختلف ابزارها از جمله دریل، فرز، و یونت های عمودی و افقی نصب کرد.

مولتی اسپیندل دارای دو نوع متغیر و ثابت است که به صورت دو محور و یک محور رو به بالا است و در انواع مختلف خطی و غیر خطی تولید می‌شود. مولتی اسپیندل های ثابت به این دلیل ثابت نامیده می شود که فاصله محورشان ثابت است و طبق خواسته و به سفارش خریدار ساخته می‌شوند.

اما در مولتی اسپیندل متغیر، محور اسپیندل ثابت نیست و قابل تنظیم است و خریدار می‌تواند آن را بر اساس نقشه و طرحی که دارد تنظیم کند.

 

 • الماس قیراطی

 

الماس این نوع محصولات در دو نوع تراش خورده و طبیعی تولید می شود که به خاطر کمتر بودن  پیوند جاذبه اتم هایش و الماس طبیعی سختی و مقاومت و طول عمر بیشتری نسبت به مدل تراش خورده دارد.

در الماس نوع تراش خورده به خاطر سرخ و سرد شدن  الماس در موقع سایش در فرآيند فرم دهی قدرت پیوند اتمی کاهش می‌یابد.

 

 • پرگار های اندازه گیری

 

پرگار ها از ابزارهای تراشکاری هستند که برای اندازه گیری ابعاد، اجسام و به خصوص قطرهای بیرونی و درونی قطعات استوانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این ابزار از دو شاخه منحنی شکل  که فولادی هستند تشکیل شده است. در انتها این ابزار به لولا به طور محکم متصل شده است.

فاصله بین پرگار نشان دهنده اندازه پرگار است. از پرگار هنگامی استفاده می ‌شود که نیاز به دقت ریز سنج نباشد. پرگار ها را می‌توان به انواع مختلفی تقسيم بندی کرد که در کارگاه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

انواع پرگار تراشکاری

 

 • پرگار تراشکاری سخت

 

 • پرگار تراشکاری فنری

 

 • پرگار تراشکاری انتقال اندازه یا لولا قفلی

 

 • پرگار تراشکاری مرکز یاب

 

برای اندازه گیری با پرگار نباید نوک پرگار را روی اجسامی که در حال گردش در ماشین تراش یا هر ماشین دیگری هستند بگذارید، زیرا با قرار دادن یک لبه پرگار روی لبه قطعه دیگر آن بر روی قطعه کشیده می‌شود و در نتیجه باعث ایجاد اصطکاک میان سطوح متحرک می گردد.

سپس با کمی فشار پایه های پرگار به بیرون کشیده می ‌شود و پایه های وسیله خراب می ‌شوند. اندازه ای که از قطعه در حال حرکت گرفته شده از دقت چندانی برخودار نیست.

 

 • مته خزینه

یکی دیگر از ابزارهای تراشکاری. مته خزینه است.

وقتی که قصد دارید سوراخ هایی که روی قطعات ایجاد شده را پیچ گذاری کنید به این وسیله یعنی مته خزینه احتیاج دارید. سوراخ های که ایجاد شده باید خزینه شوند و این کار به وسیله ی دریل برقی یا دریل دستی انجام می‌شود، پس ابتدا قطعه را سوراخ کرده و سپس مته خزینه  مناسب خود را بر روی دریل مناسب سوار کرده و آن را به اندازه ای که احتیاج است خزینه می‌کنید.

باید پیچ مورد نظر شما طوری  در خزینه سوراخ قرار گیرد که با سطح قطعه کار هموار باشد و سطح قطعه صاف و یک دست شود.

 

انواع مته خزینه

انواع مته خزینه در ابزار تراشکاری شامل موارد زیر می شود.

 • مته خزینه زن چوب
 • مته خزینه زن گازور،
 • مته خزینه زن پخ زن،
 • مته خزینه زن الماس خور

 

انواع خزینه های معمولی

برای این کار از مته خزینه های استوانه‌ای و مخروطی پایلوت کور استفاده می کنیم. اگر در هنگام خزینه کاری مته خزینه موجود نبود با مته معمولی این کار را انجام می دهید.

البته باید درنظر داشته باشید که باید تناسب زاویه پخ در خزینه با زاویه رأس مته یکسان باشد و اگر  با هم تفاوت داشتند نوک مته را  برای خزینه کاری کمی تراشیده و سپس آن را آماده کنید.

نکته دیگر به هنگام خزینه کاری در فرایند تراشکاری این است که سوراخ های ایجاد شده از هر دو طرف استاندارد باشند. خزینه زنی و سوراخ کاری دارای علائم بین المللی استاندارد  و اندازه های مشخصی هستند.در سایت راندمان صنعت امکان خرید ابزار تراشکاری را با بالاترین کیفیت از تولیدکنندگان معتبر برای شما فراهم آورده ایم.

 

منبع

https://www.nanotejarat.com/sanat-sayesh-emami/1031/%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A2%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.