ابزار

فرایند تراشکاری چطور انجام می‌شود؟

دستگاه تراشکاری

 

تراش کاری به فرآیندی گفته می‌شود که با برش و حذف قسمتی از یک قطعه انجام می شود. هنگامی که قطعات نیاز به کوچک شدن یا برش دارند از دستگاه تراشکاری یا ماشین تراشکاری استفاده می کنیم.

 

قطعه‌ ای که می‌خواهیم برش دهیم به قطعه فیکسچر معروف است که این قطعه را که به دستگاه تراشکاری متصل کرده و آن را محکم می کنیم.

 

این قطعه با سرعت خیلی زیاد چرخانده می‌شود. کاتر نیز یک وسیله برش تک نقطه‌ ای هست که به دستگاه سفت ومحکم بسته می‌شود و قطعات وابزار مورد نیاز را با اندازه دلخواه برش می‌دهد و به شکل مورد دلخواه ما در می‌آورد. وقتی می‌خواهیم روی قطعات سوراخ، شیار، یا رزوه ایجاد کنیم از تراش کاری استفاده می کنیم.

 

فرایند تراشکاری برای طراحی سفارش هایی که برای اصلاح یا اضافه کردن یک ویژگی انجام می شود به کار می رود.

 

برای انجام فرایند تراشکاری ما به زمان بندی دستگاه تراش نیازمند هستیم. بدین منظورتعدادی از قطعات مورد نظررا از نظر زمان راه اندازی اولیه و زمان چرخش  برای هر قطعه تنظیم می کنیم.

 

وقتی که تصمیم به تراش کاری می گیرید باید حرکات ابزار و دستگاه تراش را طبق برنامه ریزی که برای حرکات ابزار کرده اید انجام دهیم. و دستگاه فیکسچر را روی دستگاه تراشکاری نصب کنید  وبه این شکل حرکت آن را زمان بندی کنیم.

 

زمان بندی در فرایند تراشکاری

 

زمان بندی در در فرایند تراشکاری را می توانیم به چهار زمان تقسیم بندی کنیم:

 

 • زمان مورد نیاز برای تولید مقدار معینی از قطعات شامل زمان راه اندازی اولیه و زمان چرخه برای هر قطعه است.
 • زمان راه اندازی فرایند تراشکاری شامل زمان راه اندازی ماشین تراشکاری، برنامه ریزی حرکات ابزار (چه به صورت دستی و چه توسط ماشین) و نصب دستگاه فیکسچر در دستگاه تراشکاری است.
 • زمان چرخه در فرایند تراشکاری را می توان به چهار زمان زیر تقسیم کرد:
 1. زمان بارگیری
 2. زمان تخلیه،
 3. زمان برش،
 4. زمان بیکاری،
 5. زمان تعويض ابزار

 

تنظیم زمان برای انجام یک فرایند تراشکاری درست ومفید احتیاج است.

 

زمان بارگیری / تخلیه در فرایند تراشکاری

منظور از زمان بارگیری، مدت زمانی است که برای بارگیری قطعه کار به روی دستگاه تراشکاری صرف می شود و شامل مدت زمانی می شود که قطعه را روی فیکسچر محکم می کنیم.

زمان بار گذاری در فرایند تراشکاری  همچنین بستگی به اندازه، وزن و یا پیچیدگی قطعه مورد نظر دارد.

 

زمان برش در فرایند تراشکاری

زمان برش در فرایند تراشکاری به معنی مدت زمانی است که برای برش دادن قطعه مورد نظر نیازاست که با تقسیم کردن طول قطعه و سرعت کار می توان قطعه را برش داد.

 

زمان بیکاری در فرایند تراشکاری

زمان بیکاری در فرایند تراشکاری شامل مدت زمانی است که زمان غیر مولد نام گذاری شده است. این برنامه ریزی زمان موقعی اتفاق می‌افتد که قطعه کار درگیر آن نیست و مواد را حذف می‌کند.

 

زمان بیکاری در فرایند تراشکاری به معنای زمان نزدیک شدن و جمع شدن ابزار از قطعه مورد نظری است که تراش می‌دهیم.

 

 

 

   زمان تعویض ابزار در فرایند تراشکاری

 

زمان تعویض ابزار در فرایند تراشکاری شامل مدت زمانی است که برای عوض کردن یا تعویض ابزاری که طول عمر آن به پایان رسیده است صرف می شود. زمان  تعویض ابزار هر زمانی انجام نمی‌گیرد و فقط مواقعی که عمر ابزار تمام شده باشد انجام می‌شود .

 

 پارامترهای برش در  تراشکاری

پارامترهای برش برای تعیین حرکت وسرعت ابزار برش به کار برده می‌شوند. این پارامترها بر اساس عوامل زیر انتخاب و تنظیم می شوند:

 • مواد قطعه کار،
 • مواد ابزار،
 • اندازه ابزار
 • و دیگر موارد
ابزار تراشکاری

فرایندتراشکاری

 

 

 • تغذیه برش در فرایند تراشکاری

در تولید بعضی از قطعه ها، قطعه کار به ابزار تغذیه احتیاج دارد. فاصله ای که قطعه کاردر آن با چرخش دوک به جلو برده می شود، برحسب اینچ (IPR) در هردور اندازه گیری می شود.

 

در برش یک قطعه چند نقطه ای، اندازه برش با اندازه هردندانه متناسب است که بر اساس اینچ در هر دندانه محاسبه می‌شود و در تعداد دندانه های ابزار برش ضرب و محاسبه می‌شود.

 

 

 • سرعت برش در  تراشکاری

هنگام برش سرعت برش اندازه گیری می شود که بر اساس سرعت سطح قطعه کار نسبت به لبه ابزار برش در هنگام برش است که بر اساس فوت سطح در دقیقه (  SFM) محاسبه می شود.

 

 • سرعت اسپیندل در فرایند تراشکاری

سرعت قطعه کار که بر روی دوک می‌چرخد و سرعت چرخش دوک را بر حسب دور بر دقیقه (RPM) اندازه گیری می کنند. سرعت برش تقسیم که روی قطعه کاری است که در آن برش انجام می‌گیرد برابر با سرعت دوک است.

برای ثابت نگه داشتن سرعت برش، باید سرعت دوک بر اساس قطر برش تغییر داده شود. بنابراین با حفظ سرعت دوک، سرعت برش متفاوت می‌شود.

 

 • سرعت تغذیه در فرایند تراشکاری

برای اندازه گیری سرعت تغذیه حاصل ضرب سرعت برش و سرعت اسپیندل را محاسبه می‌کنیم که در آن سرعت تغذیه بر حسب اینچ در دقیقه محاسبه می‌شود.

 

 • عمق برش محوری در  تراشکاری

 

در هنگام برش عمق برش ابزار بستگی به سرعت تغذیه دارد که به  سرعت تغذیه  کم احتیاج دارد.

 

اگر عمق زیاد شود طول عمر ابزار کم می‌شود.

 

 

عمق برش شعاعی در تراشکاری

در هنگام ایجاد برش، عمق ابزار در مسیر شعاع قطعه کار همانند عمق ابزار در تراشکاری و برش محوری به سرعت تغذیه کم نیاز دارد. اگر عمق شعاعی را زیاد کنیم طول عمر ابزار کم می‌شود.

در سایت راندمان صنعت امکان خرید ابزار تراشکاری را با بالاترین کیفیت از تولیدکنندگان معتبر برای شما فراهم آورده ایم.

 

 

 

منبع

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.