ابزار

خرید و قیمت انواع قلاویز دستی و ماشینی

قلاویز دستی

ابزار تراش دارای انواع قلاویز های دستی و ماشینی از نوع مارپیچ و ساده تولید می شوند، این قلاویز ها دارای دنده های ریز و درشت می باشند.

 

  قلاویز دستی و قلاویز ماشینی

قلاویز

قلاویز نوعی ابزار است که  از جنس فولاد تندبر و شبیه به پیچ است، که روی بدنه آن برای ایجاد زاویه براده و برای  زاویہ گوشه، سه یا چهار شیار درست می‌کند. از این شیارها برای خارج کردن براده و روغن کاری استفاده می‌گردد. دنباله قلاویز را چهارگوش درست می‌کنند تا آن را در داخل دسته قلاویز قرار دهند. قلاویز به وسیله  دسته قلاویز در میان سوراخ چرخانده میشود. برای اینکه  دندانه های قلاویز  دارای قابلیت براده برداري باشند ، هر کدام  از آن ها دارای زاویه آزاد و براده هستند.  قلاویزهایی که برای موارد ی که دارای قطعات سخت هستند به کار برده می‌شوند دارای زاویه آزاد صفر هستند.

 

اندازه قلاویز

از قلاویز ها  برای درست کردن مهره های استاندارد استفاده می‌کنند و با عدد گذاری روی آن  قطر  مهره ها را مشخص  می کنند. قلاویز ها با توجه به نوع استفاده از آنها به دو مدل قلاویز دستی و قلاویز ماشینی تقسیم میشوند که ما به صورت مختصر برای شما توضیح می‌دهیم.

 

 ایجاد سوراخ به منظور قلاويزكاري

قطر سوراخی که برای قلاویز کاری در قطعه کار مورد نظر ایجاد می کنند، باید از  اندازه قطر كوچك مهره کمی بزرگتر  باشد ، چون در هنگام  فشار ، لبه های دندانه ها باد می کند. هنگامی که اندازه قطر سوراخ مناسب نباشد، ناصافی سطح دندانه ها قلاویز در کار گیر می‌کند  و به احتمال زیاد آن شکسته می‌شود. قطر مته مناسب و مورد نیاز برای  سوراخ کردن مهره برای مهره های میلیمتری طبق  محاسبه های زیر انجام می شود.

 

قلاویز ماشینی ( MACHINE TAPS ) در موضوع قلاویز ها به توضیح قلاویز ماشینی می‌پردازیم  که کاربرد وخصوصیات آن را توضیح می‌دهیم. قلاویز ماشینی همانطور  که از نامش معلوم است. قلاویزی است که به طور  دستی ( قلاویز دستی ) کار دنده زنی داخلی را انجام نمی دهند. قلاویز ماشینی برای قلاویز کردن به انواع وسایل از جمله قلاویز زن اتوماتیک و یا هر وسیله… است.

قلاویز دستی

قلاویز دستی

 

قلاویز ماشینی

قلاویز ماشینی که به وسیله ماشین قلاویز کاری انجام می‌دهد. و کارهای قلاویز کاری در یک مرحله و با یک قلاویز انجام می‌شود.

انواع مختلف قلاویز ماشینی نوع ساده و مارپیچ آن هستند که مدل  قلاویز ساده آن در سوراخ های باز و نوع قلاویز مارپیچ آن در سوراخ های ته بسته استفاده می‌شود. این اختلاف اثر زیادی در تخلیه براده دارد. و در کیفیت قلاویز کاری تاثیر زیادی دارد.

اخیرا کامپنی های (شرکت) زیادی در تولید قلاویز با یکدیگر رقابت می‌کنند  که مهمترین آنها در بازار جهانی گورینگ آلمان ( GUING )، فته آلمان ( FETTE ) ، سندویک سوئد ( SANDVIK ) ، فرایسیا سوئیس ( FRASIA ) ، وای جی کره ( ۷ ) ، فرا یوگسلاوی ( FRA ) هستند.

قلاویز ماشینی مستقیم طلایی از سایز M1.6 تا M20 با برند Helco

 

قلاویزهای ماشینی هلکو در انواع مختلفی هستند که در چهار مدل  زیر هستند؛

 • مستقیم طلایی (HSS Co TiN)
 • مارپیچ طلایی (Spiral 35° HSS Co TiN)
 • مستقیم سفید (HSS Co)
 • مارپیچ سفید(Spiral 35° HSS Co)

 

 • قلاویز دستی M8 متریک HSSG برند GWG

 

 • قلاویز دستی سه تایی HSS-E سایز M2 برند یونارHSS M8 hand tap

 

برند : یونار (YONAR) ساخت ترکیه

 

ویژگی های قلاویز دستی

 • جنسHSS-E
 • گام4mm

سایر ویژگی های قلاویز دستی

 • سایز: M2
 • سایز مته: 1.6 میلیمتر

 

مدل های قلاویز دستی

بورس قلاویزهای دستی با مارک فرا (FRA) اصل یوگسلاوی از سایز 2 تا 30

قلاویز ماشینی مارپیچ M10x1.25 با برند OSBORN

قلاویز ماشینی مارپیچ M10 x 1.25 با برند اوزبورن

این قلاویز از جنس HSS-M2 است  و در جهت قلاویز کاری فولاد و استیل به کار برده می‌شود. قلاویز های اوزبورن اصلی با کیفیت زیاد  ساخته می‌شوند.

 

انواع قلاویز دستی:

 • قلاویزهای دستی

اولین بار قلاویزهای دستی  برای قلاویز کاری دستی درست شدند. اما کاربرد زیادی در تولید ماشینی پیدا کردند. قلاویزهای دستی استاندارد از مجموعه های سه تایی درست شده اند. این سه قلاویز در هر مجموعه برای دندانه های شکل مارپیچ یکنواخت  اند و به شکلهای زیر هستند؛

 • قلاویز پیشرو : این مدل قلاویز برای شروع قلاویز کاری استفاده میشوند. در این قلاویز دست کم 6 دندانه اول پخ زده هستند و بعداز ان  دندانه ها قطر کامل رادارند.
 • قلاویز میانرو : این مدل قلاویز بعد از مرحله قلاویز کاری با قلاویز پیشرو و در جهت ایجاد سریع دندانه ها در قطعه استفاده می‌شوند. در این مدل قلاویز بین 3 تا 5 دندانه ای اول پخ زده هستند.
 • قلاویز پسرو :  این مدل قلاویز در جهت ایجاد دندانه ها تا انتهای سوراخ های بن بست استفاده می شوند. تنها 5/1 دندانه اول این قلاویز پخ زده هستند.

 

دیگر مدلهای قلاویزهای دستی شامل مورد زیر می شوند.

 • قلاویزهای دستی شیار حلزونی ،
 • قلاویزهای دستی نوک حلزونی شیار کوتاه،
 • قلاویزهای مارپیچ ماشینی، قلاویزهای مارپیچ ماشینی شیار حلزونی تند ،
 • قلاویزهای شکل دهی دندانه ای

قلاويز هاي ماشيني گاهی سري دوتائي و يا تكي دارند و در جهت بستن به ماشين تراش يا ماشين مته استفاده مي شوند.

دنباله آنها به شکل استوانه بلند درست شده اند و همچنین انتهاي آن به صورت چهار گوش و يا دو طرف آن داراي زبانه هستند.

در سایت راندمان صنعت امکان خرید  قلاویز ماشینی و دستی را با بالاترین کیفیت از تولیدکنندگان معتبر برای شما فراهم آورده ایم.

 

منابع 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.