ابزار

تفاوت قلاویز کاری و حدیده کاری چیست‌؟

قلاویز کاری

قلاویز کاری و حدیده برخی تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند. در واقع  قلاویز و حدیده جزو ابزارهای صنعتی هستند که کاربردهای زیادی دارند.

 

قلاویز چیست؟

قلاویز نوعی ابزار بسیار کوچک است که علارغم سایز کوچکش مقاومت بالایی داشته و به شکل در صنعت  مورد استفاده قرار می گیرد. برخی کاربردهای قلاویز عبارتند از :

  • دنده کردن سطح داخلی لوله ،
  • دنده کردن سطح داخلی مهره،
  • رزوه کردن پیچ

 

تعریف حدیده

حدیده ابزاری کوچک با مقاومت بسیار بالا می باشدکه به شکل دستی در صنعت به کار می رود. از حدیده برای دنده کردن موارد زیر استفاده می شود:

  • دنده کردن سطح خارجی لوله، مهره و …

 

تفاوت بین حدیده و قلاویز

هردو قطعه قلاویز و حدیده برای دنده کردن استفاده می‌شوند. اصل تفاوتی که بین این دو وجود دارد این است که از قلاویز برای دنده کردن سطح داخلی استفاده می کنند و از حدیده برا دنده کردن سطح بیرونی و خارجی قطعه استفاده می کنند.

 

 

تشابه حدیده و قلاویز

هردو وسیله را برای دنده کردن شیار بر روی قطعه استفاده می شوند. گاهی این دو وسیله را بخاطر شباهتی که به هم دیگر دارند باهم اشتباه می‌گیرند.

 

شباهت های که این دو وسیله با هم دارند عبارتند از :

  • کاربرد یکسان

هردو آنها برای دنده کردن به کار برده می شوند.

 

  • مقاومت بالای این دو وسیله

این دو وسیله برای قطعات گوناگون به کار برده می‌شوند.

 

  • اندازه های متنوع قلاویز و حدیده

به  صورت دستی از این دو وسیله استفاده می شود.

 

فرایند قلاویز کاری

هنگامی که یک قطعه را می تراشند و دنده دارمی‌کنند . این فرآيند را به اصطلاح قلاویز کاری می‌نامند.

 

 

رزوه تراشی چیست؟

هنگامی که با حدیده روی قطعات، دنده ایجاد می‌کنند آن را روزه تراشی یا پیچ تراشی می‌نامند.

 

قلاویز و حدیده دو قطعه مکمل

با قلاویز کردن وحدیده کاری می توانید  پیچ و مهره هایی که احتیاج دارید را تولید کنید.  با استفاده از این دو وسیله می توان در قطعه مورد نظر دنده ایجاد کرد. قلاویز برای دنده کردن داخل مهره به کار برده می‌شود و حدیده برای دنده کردن سطح خارجی پیچ استفاده می شود. با این فرآیند دو دسته پیچ و مهره ست خواهید داشت.

قلاویز کاری

قلاویز کاری

انواع قلاویز و حدیده

این دو ابزار دارای انواع گوناگونی هستند که از نظر سایز وابعاد و دیگر موارد با هم متفاوت هستند. قلاویز و حدیده در دو دسته دستی و برقی وجود دارند.

نمونه دستی نیرو و زمان و انرژی زیادی لازم دارد. اما نمونه برقی در زمان کوتاهی  و با انرژی کمی  کار را انجام می دهد. از قلاویز و حدیده برای انواع قطعه های چوبی، فلزی و حتی پلاستیکی استفاده می‌شود.

 

از آن جایی که کارکرد این دو ابزار با یکدیگر متفاوت است طبیعی است که نحوه استفاده از آن ها نیز با یکدیگر تفاوت داشته باشد.کار کرد و نحوه استفاده این دو ابزار (قلاویز و حدیده) با هم متفاوت است ولی در حالت کلی این دو وسیله یک اصول مشخص وثابتی دارند، به این معنا که اگر نحوه استفاده از قلاویز را به یاد داشته باشید از حدیده  هم می‌توانید استفاده  نمائید وبرعکس.

 

برای استفاده از قلاویز وحدیده باید نکاتی را مورد توجه قرار داد. نباید فشار زیادی به حدیده وقلاویز در موقع استفاده از آنها وارد شود که باعث خراب شدن وشکسته شدن آنها ‌شود.

 

برای استفاده از این دو وسیله ابتدا، آن ها را به سمت راست می‌چرخانید.

 

سپس با هر نیم دور چرخش به سمت راست یک دور آن را به سمت چپ بچرخانید تا براده هایی که  در بین آنها گیر کرده‌ اند آزاد شوند. قبل از اینکه بخواهیم قطعه های دارای درجه سختی بالا و مقاوت زیاد را دنده کنیم بهتر است که ابتدا این دو وسیله را روغن کاری کنیم.

برای قطعات آلمینیومی نباید از روغن کاری استفاده شود. بهتر است که از نفت استفاده کنیم. همچنین هنگام دنده کردن قطعه هایی که از جنس برنج یا چدن هستند بهتر است از روغن استفاده نشود.

 

برای دنده کردن ابزار هایی با جنس های مقاوم و درجه سختی بالا بهتر است کمی روغن به آنها اضافه نمایید.

در قطعه های آلومینیومی پیشنهاد می شود به جای روغن از نفت استفاده نمایید.

در هنگام دنده کردن قطعه هایی از جنس چدن و برنج به هیچ وجه از روغن استفاده نکنید.

 

مصارف قلاویز و حدیده

ممکن است بپرسید که آیا قلاویز و حدیده مصارف متفاوتی نسبت به هم دارند. در پاسخ به این سوال باید گفت که هر دو یک نوع مصرف دارند و درهرجایی که از قلاویز استفاده شود حدیده هم به کار برده می شود و برعکس. از این دو وسیله (قلاویز و حدیده) در صنعت اتومبیل سازی استفاده می شود و همین طور در موارد دیگر مانند  پیچ و مهره سازی  و غیره به کار می روند. دقیقا به همین دلیل است که اغلب مردم این دو وسیله را با هم اشتباه می‌گیرند.

 

 

آیا قیمت حدیده و قلاویز با یکدیگر تفاوت دارد؟

حدیده و قلاویز  دو ابزاری هستند که مستقل  از یکدیگر هستند و کارکرد مخصوص به خود را دارند، پس قیمت آنها نیز با یکدیگر فرق دارد. و قیمت این دو ابزار بستگی به سایز، اندازه، تعداد، کیفیت، برند سازنده و  عوامل  بسیار دیگری دارد و با هم متفاوت هست، ولی در حالت کلی قیمت آنها ارزان و مقرون به صرفه است که می‌توان با استفاده از آنها بسیاری از احتیاجات خود را برطرف کرد.

از طرفی کیفیت نمونه های چینی موجود در بازار تفاوت چندانی با برندهای اروپایی ندارد، بنابراین نیازی به صرف هزینه بیشتر برای خرید نمونه های اروپایی نیست.

در سایت راندمان صنعت امکان خرید قلویز و حدیده را با بالاترین کیفیت از تولیدکنندگان معتبر برای شما فراهم آورده ایم.

منبع

 

منبع

 

 

https://winabzar.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.